Datum zadnje izmjene: 15. veljače 2013.
Istraživanja njemačkih znanstvenika iz Jene ukazuju na previsoko postavljene dozvoljene referentne vrijednosti za koncentraciju žive u krvi. Daleko manje koncentracije žive utječu negativno na funkciju posteljice.
U svrhu istraživanja funkcije posteljice tkivo ovog organa je i više sati nakon porođaja održavano u laboratorijskim uvjetima. (Klinik für Frauenheilkunde und Geburtsthilfe, Friedrich-Schiller Universität, Jena).
Već koncentracije žive od 30 mcg/L krvi snažno utječu i mijenjaju stvaranje hormona, odnosno funkciju posteljice, a teški metali prolaze placentarnu barijeru, tako da bez poteškoća mogu dospjeti u krvotok fetusa.
Istraživanja pokazuju da u većini industrijski razvijenih zemalja koncentracija žive u krvi trudnica iznosi 3 do 10 mcg/L , a u ekološki opterećenim regijama ili kod specifičnih zanimanja ove vrijednosti su i znatno veće. Vrijednosti preporučene od strane svjetske zdravstvene organizacije (WHO) uzimaju za gornju granicu koncentraciju žive od 50 mcg/L.
Štetno djelovanje žive se ogleda prije svega u štetnom utjecaju na živčani sustav fetusa,, a veće koncentracije, npr. nakon oštećenja pogona za proizvodnju i sl. mogu dovesti do spontanih pobačaja i malformacija nerođenog djeteta.
Premda se može raspravljati o vrijednosti ovog in vitro eksperimenta i funkciji organa izdvojenog iz funkcionalne jedinice, rezultati ovog pokusa zabrinjavaju, a znanstvenici s pravom postavljaju pitanje revizije dopuštenih koncentracija žive i dozvoljenih granica za uvjete rada.
dr. Vesna Harni