Datum zadnje izmjene: 09. 05. 2022.


Analiza prenatalnih genetičkih testova probira iz krvi (NIPT) dostupnih trudnicama u Kaliforniji, pokazala je da će NIPT otkriti 83% kromosomskih abnormalnosti, ali će 17% ipak ostati neotkriveno. "Neotkrivene aneuploidije bile su u rasponu od sasvim blagih do onih koje su povezane sa značajnim ograničenjima za život", rekla je dr. Mary Norton sa Sveučilišta Kalifornija. "Ovo je jako važna informacija koju treba dati pacijenticama, liječnicima i osiguravateljima kada odlučujemo o korisnosti različitih metoda probira na kromosomopatije." Dr. Norton je predstavila rezultate istraživanja na 34. godišnjem sastanku Društva za perinatalnu medicinu.

Od kada je NIPT 2011. uveden u kliničku praksu, došlo je do ogromnog porasta upotrebe ovoga testa zbog visoke osjetljivosti i specifičnosti za trisomiju 21 te visoke osjetljivosti za trisomije 13 i 18 (oko 99%), ali nije bilo podataka o ostalim, rjeđim aneuploidijama.

Sekvencijski integrirani probir obuhvaća kombinaciju ultrazvučnog i biokemijskog testiranja u prvom i drugom tromjesečju trudnoće: kombinirani probir u 1. tromjesečju trudnoće, uz jedan od testova probira u 2. tromjesečju trudnoće (double | triple ili quadruple test). Ovaj test je u istraživanju pokazao manju osjetljivost i specifičnost za trisomije 21, 13 i 18, ali otkriva dodatne poremećaje (sve kromosomske poremećaje veće od 5-10 MB; op.prev. MB-milijun baza). Trisomije 13, 18 i 21 čine oko 65% svih prenatalno otkrivenih aneuploidija. Za sada, Američko udruženje opstetričara i ginekologa (ACOG) preporučuje NIPT samo za žene s visokim rizikom.

Činjenica je da se neinvazivno prenatalno testiranje iz krvi često koristi kao zamjena za invazivno testiranje (CVS, amniocenteza) kada rezultati sekvencijskog integriranog probira kod neke trudnice pokažu povećani rizik. U Kaliforniji je moguće učiniti sekvencijski integrirani probir svim trudnicama, dakle odrediti serumske markere za prvo i drugo tromjesečje uz ultrazvučno mjerenje nuhalne translucencije. To omogućuje procjenu rizika za trisomije 13, 18, 21, defekte neuralne cijevi i SCD (Smith–Lemli–Opitz sindrom, kongenitalne anomalije i fetalna smrt). Sveobuhvatni nadzor osigurava se svim trudnicama s pozitivnim rezultatima.Dr. Norton i kolege provjerili su rezultate kariotipa dobivenih invazivnim prenatalnim testovima nakon pozitivnog prenatalnog probira za jednoplodne trudnoće u periodu 2009.-2012.

Određena je vrsta abnormalnosti i podatak je li abnormalnost otkrivena učinjenim NIPT-om.Od ukupno 1.3 milijuna trudnica u kojih je učinjen NIPT, 68,990 (5.2%) bilo je pozitivno za trisomiju 18 ili 21. Od njih je 26,059 (37.8%) bilo podvrgnuto invazivnom testiranju. Ukupno 2,993 (11.5%) s abnormalnim rezultatima činile su kohortu studije.

Ukupno, 88.2% bilo je pozitivno za trisomiju 21, 9.8% bilo je pozitivno za trisomiju 18, 1.4% imalo je defekt neuralne cijevi, a 0.6% bilo je pozitivno za SCD.

"Slično prethodnim izvještajima, trisomija 21 činila je više od 50% ukupnih abnormalnosti otkrivenih invazivnim testiranjem, ali rjeđe i ne tako česte aneuploidije pokazale su se u 16.9% trudnica. To je dakle bila 1 od 50 žena koje su imale invazivnu dijagnostiku ili 2%", rekla je dr. Norton.

Od 511 abnormalnih kariotipa koji nisu otkriveni NIPT-om, 369 (72%) bilo je patološko, a 142 su ocijenjena kao benigna. NIPT-om je propuštena dijagnoza 22% abnormalnosti u žena mlađih od 25 godina, ali i 8% u žena starijih od 45 godina (dob predstavlja rizični faktor za trisomije 18 i 21).

U 81% neotkrivenih kromosomskih abnormalnosti, nuhalni nabor je bio manji od 3.5 mm te nije vjerojatno da će rijetke aneuplodije nužno imati povećani nuhalni nabor. Abnormalni serumski probir u drugom trimestru češće je bio povezan s rijetkim aneuploidijama, nego s čestim.

Dr. Norton je istaknula nekoliko ograničenja studije. Budući da je istraživanje uključilo samo žene koje su imale pozitivne rezultate skrininga, možda se rezultati ne mogu poopćiti na populaciju u kojoj nije učinjen probir. Također, studija je temeljena na potencijalnoj detekciji postojećim NIPT-om, a samo 38% trudnica s pozitivnim probirom išlo je na invazivnu dijagnostiku i nisu svi laboratoriji koji obavljaju NIPT pokazali iste abnormalnosti. "Bilo bi korisno imati za usporedbu podatke o ženama u kojih nije učinjen skrining. Napretkom tehnologije, moći ćemo raspravljati o otkrivanju svih kromosomskih abnormalnosti", rekla je.

Susan Tran, sa Sveučilišta Portland komentirala je upotrebu NIPT-a: "Iz onoga što vidimo u praksi, mnogi liječnici nude trudnicama testiranje bez savjetovanja prije ili nakon testa. NIPT za sada ipak otkriva samo određena stanja i služi probiru, a ne dijagnozi i to je ono što trudnicama treba objasniti." Prof. Jerome Yankowitz sa Sveučilišta Južna Florida u Tampi, rekao je da se trebamo pridržavati smjernica, iako predviđa da će se one u konačnici neminovno promijeniti.

"Mnogi misle da je NIPT golemi napredak, ali on je za sada zapravo poboljšanje tehnike probira i puno toga ovisi o krajnjoj cijeni testa. Još uvijek postoje načini da se konvencionalnim skriningom poboljša otkrivanje sindroma Down. Standardnim kombiniranim probirom u prvom trimestru: mjerenjem nuhalnog nabora, ali i nosne kosti i duktusa venozusa (doplerom) te vađenjem krvi i određivanjem serumskih biljega, detekcija sindroma Down dostiže 95%", rekao je prof. Yankowitz.

 


Society for Maternal-Fetal Medicine (SMFM) 34th Annual Meeting

  Novosti - Sve