Datum zadnje izmjene: 08. 04. 2024.


Nova studija donosi dokaze da ultrazvuk pomaže u dijagnosticiranju raka kod žena s gustim dojkama. Istraživači su ispitali podatke 2,809 žena iz cijelog SAD-a, Kanade i Argentine. Sve su imale guste dojke plus najmanje jedan drugi faktor rizika za rak dojke. Svaka žena je imala tri probira tijekom tri godine s mamografijom i ultrazvukom, navodi se u izvješću objavljenom u časopisu "Journal of National Cancer Institute". Sveukupno, okrili su 111 karcinoma dojke, a 80% su bili invazivni.

Oba probira su otkrila otprilike isti broj karcinoma, s time da je kod 129 žena bio potreban ultrazvuk a 127 žena mamografija kako bi se pronašao jedan karcinom. Mamografija je bolje uočila karcinom s kalcifikatima, što je obilježje duktalnog karcinom in situ (DCIS), najčešćeg neinvazivnog oblika raka dojke. Ultrazvuk je bio bolji u otkrivanju invazivnih karcinoma i onih bez kalcifikata, rekao je glavni autor dr Wendie Berg iz Magee-Womens Hospital na Sveučilištu u Pittsburghu Medical Center. "Karcinomi koje smo pronašli na ultrazvuku su različiti od onih koje nalazimo kod mamografije", rekla je Berg.

Međutim, ultrazvuk je imao više lažno pozitivnih rezultata. Na primjer, tijekom prve godine, 9% biopsija napravljenih na temelju ultrazvučnih nalaza je potvrdilo dijagnozu raka, u usporedbi s oko 29% biopsija za pozitivne nalaze mamografije. Berg je rekla da će se stopa biopsija vjerojatno smanjivati kako žene rade ultrazvuk jer liječnici neće ići na biopsiju ako se nalaz ne mijenja tijekom vremena. "Ako znamo da je promjena oduvijek bila tu, manja je vjerojatnost da ćemo raditi biopsiju", rekla je Berg. Dr. Stephen Feig, koji nije bio uključen u novo istraživanje, je rekao da su rezultati ohrabrujući. "Ljudi koji nisu sigurni za ultrazvuk mogu reći da pronalazi sve vrste karcinoma ali pogledajte koliko ima lažno pozitivnih nalaza", rekao je. "To je istina, ali je to i stvar procjene."

Na primjer, kod nekih žene s gustim dojkama se može pronaći više invazivnih karcinoma što je vrijedno rizika od lažno pozitivnih nalaza i biopsije, rekao je Feig, predstojnik Dijagnostike za bolesti dojke na Sveučilištu u Kaliforniji, Irvine Medical Center u Orange. "Ali, prije nego što napravimo nacionalne smjernice trebamo velike studije" upozorio je Feig. U međuvremenu, Berg poziva žene s gustim dojkama da razmotre dodatni probir s ultrazvukom, ali kaže da visokorizične žene koje slijede preporuke American Cancer Society i naprave dodatni MRI ne trebaju ultrazvučni pregled.

Napredak u tehnologiji može značiti i probir raka dojke s ultrazvukom što je prihvatljiva alternativa za žene u zemljama u razvoju, kažu znanstvenici. "To izgleda kao posebno važno pitanje, jer u mnogim zemljama ne postoji mamografija", rekla je Berg. "Sada postoje ultrazvučni uređaji koji proizvode sliku slične kvalitete s uređajima koji su se koristili u ovom istraživanju," rekla je.

 

IZVOR: http://bit.ly/UckC33
J Natl Cancer Inst 2015.


Poliklinika Harni
  Novosti - Sve