Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Djeca s akutnom limfoblastičnom leukemijom (ALL) koji žive u područjima velikog siromaštva su pod većim rizikom od ranog recidiva nego ona iz bogatijih područja, pokazuju rezultati bostonskih istraživača. "Ovo istraživanje je pokazalo kako, unatoč ujednačenoj brizi, postoje razlike vezane uz siromaštvo u SAD-u kod djece s akutnom limfoblastičnom leukemijom, koja je najčešći oblik raka u djetinjstvu," rekla je dr Kira Bona iz Dana-Farber Cancer Institute. Rezultati, objavljeni online u "Pediatric Blood & Cancer", temelje se na podacima od 575 bolesnika u dobi od 18 godina ili mlađih s nedavno dijagnosticiranom ALL.

Dr. Bona i kolege su koristili podatke popisa stanovništva vezane za poštanske brojeve zemljopisnih područja. Područja velikog siromaštva su ona u kojima najmanje 20% stanovnika ima prihode ispod savezne razine siromaštva. Za četveročlanu obitelj to iznosi godišnji prihod od 24.250 $ ili manje. Djeca koja žive u područjima velikog siromaštva su imala ukupno preživljenje od pet godina 85% u odnosu na 92% za one iz područja s malim siromaštvom. Razlika je bila samo "marginalno značajna", čak i nakon prilagodbe za čimbenike, uključujući dob i bijele krvne stanice.

92% recidiva je bilo kod djece s područja velikog siromaštva u roku od 36 mjeseci od potpune remisije. Samo oko pola djece (48%) iz područja malog siromaštva je imalo recidiv. "Iz kliničkog stajališta naši rezultati ukazuju na to da imamo priliku za poboljšanje ishoda ako aktivno integriramo stanje siromaštva u strategiju liječenja u cilju smanjenja rizika i izliječenja leukemije", rekao je dr Bona. Dr. Bona je dalje istaknuo da "poboljšanja u izlječenju tijekom posljednjih desetljeća nisu samo zbog kemoterapije nego i njege koja nam omogućuje da agresivno liječimo rak u djetinjstvu – dodatkom antibiotika za prevenciju i liječenje teških infekcija. Naši podaci pokazuju da intervencije zbog siromaštva u kliničkom okruženju mogu biti sljedeći cilj u suportivnoj skrbi za daljnje poboljšanje rezultata u pedijatrijskim malignim oboljenjima. "

Zaključio je " ako možemo razviti molekularno ciljanu terapiju, svakako možemo razviti borbu protiv siromaštva ciljano za kliničku praksu. " Osvrćući se na rezultate putem e-maila, dr Smita Bhatia s University of Alabama u Birminghamu, je izjavio za Reuters Health, "Ova studija je važan korak u pokušaju da se razvije dublje razumijevanje ne-terapijskih čimbenika na preživljavanje kod djece s akutnom limfoblastičnom leukemijom ".

Dr. Bhatia, koji je profesor u Odjelu za pedijatrijsku hematologiju / onkologiju je dodao da je "autorima sasvim jasno da pacijenti koji žive u područjima visokog siromaštva imaju lošiji opstanak unatoč identičnom liječenju u usporedbi s osobama koje žive u područjima s manjim siromaštvom. Sljedeći koraci uključuju istraživanje koji su čimbenici u području visokog siromaštva koji doprinose lošim rezultatima, a korištenje tih informacija treba rezultirati ciljanim intervencijama.

 

IZVOR: bit.ly/1mX9Guv

Pediatr Blood Cancer 2016.

  Novosti - Sve