Datum zadnje izmjene: 07. 04. 2024.


Liječenje plodnosti kod žena s astmom može potrajati mnogo dulje nego kod vršnjakinja bez poremećaja disanja, navode danski znanstvenici. Istraživači su pratili 245 žena s neplodnošću nepoznatog uzroka koje su liječile neplodnost. Kod onih s astmom, polovici je trebalo najmanje 4,6 godina da zanesu u usporedbi s oko 2,7 godina kod onih bez astme. Nekoliko studija je povezalo astmu sa problemima reprodukcije kod žena, navedeno je u studiji u "European Respiratory Journal", iako je veza slabo razumljiva.

"Unatoč smanjenoj plodnosti koja se često klinički uočava kod astmatičnih žena, uzročna veza između astme i smanjene plodnosti nikada nije utvrđena", rekla je glavni autor studije dr Elisabeth Juul Gade iz „Bispebjerg University Hospital“ u Kopenhagenu. "Pokazali smo da astma ima negativan utjecaj na plodnost jer se povećava vrijeme za ostvarivanje trudnoće što možda smanjuje stopu nataliteta, posebno iznad 35 godina starosti." Iako studija nije dokazala da astma uzrokuje neplodnost, rezultati ukazuju na to da žene s astmom trebaju poduzeti korake za smanjenje simptoma prije nego što pokušaju zatrudnjeti, a također trebaju planirati obitelji u mlađoj dobi kada su problemi sa začećem manji, rekla je Gade.

Kako bi istražili vezu između astme i neplodnosti, Gade i njeni kolege su uključili u studiju žene u dobi 23 i 45 godina koje su imale poteškoće sa začećem, uključujući 96 žena s astmom i 149 žena bez astme. Na početku studije, žene su bile prosječne starosti 36 godina te su imale normalnu tjelesnu težinu. Prošle su kroz različite tretmane plodnosti, uključujući umjetnu oplodnju i in vitro oplodnju. Praćene su najmanje 12 mjeseci, odnosno do uspješne trudnoće, kraja liječenja ili završetka studije. Što je više vremena odmicalo, žene s astmom su imale i niže stope uspjeha. Oko 40% astmatičnih žena je postiglo trudnoću u usporedbi s oko 60% žena bez astme.

Među ženama s primarnom neplodnošću, koje još nisu nikada bile trudne, začelo je oko 54% astmatičarki i 66% žena bez astme tijekom studije. Sa sekundarnom neplodnosti, kod koje žena ima dijete i želi ponovno trudnoću, otprilike 55% žena u obje skupine je začelo tijekom studije. Astma uzrokuje sustavnu upalu pluća i moguće je da iritacija može utjecati na ostale organe i produkciju sluzi iz sluznica kao što je u unutrašnjosti maternice, rekla je Gade.

Također je potrebno više istraživanja kako bi se utvrdilo da li astma može utjecati na razvoj jajne stanice u ranim fazama reprodukcije, rekla je Gade. To bi moglo dovesti do poteškoća s implantacijom. Još je uvijek nejasno kako točno liječenje astme može utjecati na vezu između te bolesti i neplodnosti, navela je Gade. "Znamo da je kvalitetno liječenje astme značajno za trudnice i nerođeno dijete, ali nismo bili u mogućnosti pokazati da li je kvalitetno liječenje astme važno za plodnost", rekla je Gade. "Međutim, smatramo da s kvalitetnim liječenjem uveliko smanjujemo upalne procese.“

 

IZVOR: http://bit.ly/1WqWB8N
Eur Respir J 2016.

  Novosti - Sve