Datum zadnje izmjene: 06. 04. 2024.


Novi prijedlog smjernica američke preventivne radne skupine ("US Preventive Services Task Force") ne preporučuje probir za karcinom jajnika kod žena koje nemaju znakove ili simptome. "Radna skupina je utvrdila da probir kod žene bez znakova ili simptoma za rak jajnika ne smanjuje broj smrtnih slučajeva od bolesti i može dovesti do nepotrebnih operacija", izjavila je članica američke radne skupine Maureen Phipps, MD, MPH.

"Stoga radna skupina ne preporuča probir za karcinom jajnika kod žena koje nemaju znakove ili simptome i koje nemaju visok rizik za rak jajnika", izjavila je. Ova se preporuka odnosi samo na asimptomatske žene za koje se ne smatra da imaju povećan rizik od razvoja raka jajnika. Ne odnosi se na žene za koje se zna da imaju veći rizik, kao što su one koji nose BRCA mutacije.

Sve u svemu, radna je skupina pronašla adekvatne dokaze da rutinski probir kod asimptomatskih žena ili kod onih za koje se ne smatra da su visokorizične nije smanjio smrtnost od raka jajnika. Bilo je i dokaza da su štete povezane s probirom bile umjerene, a u nekim slučajevima su mogle biti značajne i da postoji "barem umjereni rizik" da bi potencijalne štete mogle nadmašiti potencijalne koristi. Te štete uključuju lažno pozitivne rezultate koji mogu dovesti do dijagnostičke kirurgije i potencijalnog uklanjanja jajnika i jajovoda.

Preporuke u novom nacrtu dokumenta su u skladu s prijašnjom preporukom za rak jajnika koja je izdana 2012.godine i daje preporuku za probir kategorije D (tj. nije preporučljivo). Izvješće za 2012. godinu je ponovilo preporuku iz 2004. godine koju je izradila radna skupina, koja je utvrdila da "potencijalna šteta nadmašuje potencijalne prednosti probira".

 

Nema benefita za mortalitet

U svojoj analizi dostupnih podataka, radna skupina je pronašla tri studije dobre kvalitete koje su ocijenile učinke godišnjeg pregleda kod asimptomatskih žena za koje se smatralo da imaju niski rizik za razvoj raka jajnika. Niti jedan od nalaza nije pokazao da probir značajno smanjuje smrtnost raka jajnika. Proučavanje kolaborativnog ispitivanja raka jajnika u Velikoj Britaniji, što je najveća i najnovija studija, je provedeno nakon što su izdane početne preporuke za 2012. godinu. Potvrdilo je nalaz iz ranije studije "Prostate, Lung, Colorectal, and Ovarian Cancer Screening Trial" da probir ne smanjuje smrtnost u ovoj populaciji.

Analizirani su podaci iz tri studije, zajedno s četvrtom studijom koja je ispitivala kvalitetu života i psihološku štetu probira ("Quality of life, Education, and Screening Trial") kako bi se utvrdili rizici povezani s probirom. Izračunane lažno pozitivne stope raznih metoda probira kretale su se od 4,2% do 44,2%; 0,2% do 3,2% bolesnica na kraju je podvrgnuto operaciji. Među tim skupinama zabilježene su velike kirurške komplikacije od 0% do 15%.

 

U sinhronizaciji s drugim grupama

Probir za rak jajnika u općoj populaciji ne preporučuje niti jedna od glavnih medicinskih i javnozdravstvenih organizacija. Američko društvo opstetričara i ginekologa, Američko društvo za maligna oboljenja i Američko društvo radiologa ne preporučuju pregled žena prosječnog rizika. Američka akademija obiteljskih liječnika (AAFP) također nije preporučila probir 2012. godine; AAFP trenutačno preispituje ovu preporuku.


:

  Novosti - Sve